Grudniowy weekend w Barcelonie – 10 atrakcji

napisała Marcelina

Jeśli macie okazję na szybki przedświąteczny wypad, przedstawiam 10 rzeczy do robienia w Barcelonie w grudniu. Jest to gotowa lista atrakcji, możliwa do zrealizowania w weekend. Odwiedziłam Barcelonę 6-8 grudnia, kiedy rozpoczynała się tam świąteczna gorączka zakupów. Mnóstwo osób mijało nas z właśnie kupionymi choinkami, a świąteczna atmosfera była wyczuwalna na każdym kroku.

Jeśli więc jeszcze zastanawiasz się czy grudzień to odpowiedni czas na wyjazd do Barcelony, popatrz na zdjęcia i kupuj bilet!

1. Spacer po La Rambla i uliczkami Barcelony

Przechadzka po głównym szlaku historycznym Barcelony. La Rambla to ulica zlokalizowana w centrum starego miasta, popularna zarówno wśród turystów, jak i mieszkańców. Ciągnie się przez 1,2 km od Portal de la Pau z pomnikiem Krzysztofa Kolumba do Placu Katalońskiego. Na bardzo szerokim deptaku znajdziesz kawiarenki, sklepiki z pamiątkami, a w końcowym odcinku obejrzeć możesz występy ulicznych artystów. Po obu stronach ulicy znajduje się po jednym pasie dla samochodów, i ciągnie się ona wzdłuż zabytkowych budynków, teatrów i muzeów. Częściowo aleja wysadzona jest wysokimi, starymi platanami.

2. Market la Boqueria

Nie da się go przegapić. Bezpośrednio z serca La Rambla wchodzimy na duży market z najlepszymi przysmakami Hiszpanii i regionu. Znalazłam nawet jedno z greckimi słodyczami. Mnóstwo tu różnokolorowych kolorowych owoców, warzyw, słodyczy, owoców morza, szynek, serów i czego dusza zapragnie.

Bazar jest zadaszony, więc nawet w przypadku gorszej pogody można się nim cieszyć. A naprawdę jest czym! Utworzono tu nawet bary serwujące przepyszne tapasy na miejscu, więc aby nie przesadzić z zakupami aromatycznego jedzenia, można zacząć dzień od kawy i wybranych tapasów i ruszyć wzdłuż kolejnych korytarzy.

Tylko uważajcie, aby nie zgubić się w labiryncie pośród około 300 stoisk na Markecie La Boqueria.

3. Tapas

No właśnie, czy ktoś tu wspominał o tapasach? Mój weekend w Barcelonie był zdecydowanie wspaniałym doznaniem kulinarnym. W Barcelonie nie miałam problemu z odpowiedzią na pytanie “co zjeść w Barcelonie?”. Uwielbiam te hiszpańskie przekąski i nie odmówiłabym sobie zajadania się nimi w stolicy Katalonii. Jeśli podzielacie tą miłość lub wasze pierwsze prawdziwe tapasy są jeszcze na liście “do zjedzenia” to w Barcelonie znajdziecie całe mnóstwo restauracji i barów, w których je podają. Możecie je zamówić do piwa czy wina, ale również mogą one stanowić główny posiłek. W niektórych miejscach gotowe tapas można zobaczyć wystawione na ladach i wtedy oczy same pomagają dokonać wyboru.

Polecam 3 sprawdzone miejsca, w których kosztowałam tych przysmaków:

  • Bar na Markecie la Boqueria. Stoisko znajduje się zaraz na lewo od głównego wejścia na market. Świeże składniki, świeżo palona kawa z ekspresu i sympatyczny gwar, jako dobry początek dnia w Barcelonie. 
  • Enrique Tomas. Trafiliśmy tu przypadkowo, bo na pierwszy rzut oka lokal wygląda jak sklep z szynkami Jamon Serrano. Serwowane jest tu jednak przepyszne jedzenie!
  • Tapa Tapa przy plaży na Barcelonecie. Tutaj nie tylko obsługa jest przemiła, ale również zdjęcia wszystkich tapas pokazane są w menu. Znacznie ułatwia to wybór. Można je też zobaczyć po wejściu do środka lokalu. My jednak korzystaliśmy ze słońca i delektowaliśmy się pysznymi tapasami i kremem katalońskim przy stoliku na zewnątrz, tuż przy deptaku.

4. Casa Batlló i La Pedrera

Oba domy, będące dziś atrakcjami turystycznymi Barcelony i integralną częścią szlaków turystycznych wokół miasta, są zlokalizowane blisko siebie, około 500 m. Casa Batlló, obok Casa Mila (La Pedrera), to bez wątpienia najbardziej znane, najczęściej odwiedzane i niezwykłe spośród dzieł architekta Antonio Gaudiego. Domy te, jak wiele innych obiektów Gaudiego, do dziś wzbudzają mieszane uczucia. Niezależnie czy twoje będą pozytywne czy negatywne, będąc w Barcelonie musisz zobaczyć domy Gaudiego (Batlló i La Pedrera), przynajmniej po to, aby wyrazić swoją opinię i móc w pełni poznać wyrafinowaną stolicę Katalonii.

Casa Batlló znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. To jedna z ikon krajobrazu Barcelony, sąsiadująca z Casa Amatller. Dom pokryty jest motywami zwierzęcymi, jak np. przypominającymi kości. Mistrzostwo architektury i dizajnu, uznawane za najlepsze dzieło Gaudiego, można zwiedzać również w środku. Wstęp dla osoby dorosłej w kasie na miejscu kosztuje 29€, zaś bilet zakupiony on-line 24,50€.

Niekończące się skręty balkonów, krzywizny i fale fasady La Pedrera trudno z kolei pomylić z innym budynkiem. Dom pokryty zwykłym wapieniem i pozbawiony linii prostych wygląda jak naturalne zjawisko w środku miejskiej dżungli. Antonio Gaudi czerpał zresztą inspirację z form świata przyrody do tworzenia własnych obiektów i prawie całkowicie eliminował proste linie i ostre rogi. Casa Mila (La Pedrera) była ostatnim dziełem Gaudiego zanim całkowicie oddał się on pracy nad Sagrada Familia. Wycieczki wewnątrz, podobnie jak w Casa Batlló w wersji dziennej i nocnej, kosztują na miejscu 29€. Oglądanie z zewnątrz – darmowe 😉

5. Sagrada Familia

Pozostając w klimatach Gaudiego docieramy do Sagrada Familia. O bazylice Sagrada Familia słyszał chyba każdy. Ta zadziwiająca budowla łączy w sobie przeróżne style architektoniczne. Jest też najbardziej znaną i odwiedzaną atrakcją Barcelony. Jej budowa rozpoczęła się wg projektu de Villara w 1882 i trwa do dziś. Za sprawą Gaudiego w 1883 roku początkowo planowany wygląd świątyni został całkowicie zmieniony, na łączący w sobie elementy secesji i modernizmu.

Wstęp do bazyliki jest odpłatny (35€ na miejscu i 29€ online, cena z widokiem z wieży). Choć nie wiadomo na pewno kiedy cała budowa się zakończy, kupując bilet wstępu przykładasz cegiełkę do zakończenia prac konstrukcyjnych tego największego dzieła Gaudiego planowanego już na 2026 rok.

6. Park Guell

Mówiąc o atrakcjach Barcelony nie możemy pominąć Parku Güell. Jest to jeden z najbardziej znanych i odwiedzanych parków stolicy Katalonii. W zlokalizowanym na wzgórzu parku publiczny będącym na liście UNESCO, ogrody mieszają się z elementami architektonicznymi. Zaprojektowany pierwotnie jako ekskluzywne, zielone osiedle mieszkaniowe na kupionym przez Güella obszarze 15 ha, po klęsce pomysłu ostatecznie został sprzedany miastu. Dzięki temu możemy dziś zwiedzać w sumie ponad 17 ha park podzielony na:

  • część płatną, w której zlokalizowano obiekty architektoniczne Gaudiego (bilet kupiony online 12,90€) oraz
  • resztę parku, którą można zwiedzać za darmo (w tym skalne tzw. ptasie gniazda). W tej części znajduje się też Dom-Muzeum Gaudiego, do którego wejście jest biletowane oraz Casa Marti Trias i Domenech ).

Przechadzając się po parku można posłuchać występów artystów. Jest tu wiele punktów widokowych, ścieżek, miejsc na piknik czy zwykły odpoczynek i kontemplację zieleni.

7. Jarmark bożonarodzeniowy Santa Lucia przy Katedrze Barcelony

Grudzień to czas świątecznych jarmarków organizowanych w wielu europejskich miastach. Najbardziej popularne są jarmarki bożonarodzeniowe organizowane w Niemczech, gdzie się narodziły. Jednak te w cieplejszych krajach wcale nie muszą im ustępować. Dlaczego więc nie przyjechać końcem listopada lub w grudniu i połączyć zwiedzanie pięknej Barcelony ze świątecznym marketem na starym mieście? Temperatury przypominają tu wtedy polską jesień.

To zdecydowanie sezonowa atrakcja Barcelony. Również Boże Narodzenie lub Sylwester w Barcelonie umili przechadzanie się po placu przed Katedrą, gdzie odbywa się Jarmark Świętej Łucji. To wszystko wśród magicznych świateł, świątecznych dekoracji i dźwięków kolęd.

W 2019 roku Christmas Market w Barcelonie otwarto 23 listopada. Jest on otwarty w dni robocze od 11:00 do 20:30, a w weekendy i święta od 10:00 do 21:30. Dodatkowo można też odwiedzić mniejszy jarmark tuż przy Sagrada Familia.

8. Fonta Magica przy Placu Hiszpańskim

Pokaz Magicznej Fontanny, a właściwie kompleksu fontann podświetlanych i tańczących do muzycznych hitów to świetna opcja na wieczór. Pamiętajcie jednak, aby spodziewać się tłumów w pobliżu Placu Hiszpańskiego, gdyż spektakle woda – światło – dźwięk, mimo że odbywają się wieczorem co pół godziny, cieszą się dużą popularnością.

9. Port oraz Barceloneta nocą i za dnia

Kolejną atrakcję Barcelony na liście zaczynamy eksplorować od jednego z największych i najstarszych śródziemnomorskich portów. Jako że weekend mija nieubłaganie, mijamy część przemysłową (głównie transportową) i rejsową. Skupiamy się na najstarszej części, czyli Port Vell. O tej porze roku jest on pełen świątecznych dekoracji i atrakcji turystycznych związanych ze Świętami Bożego Narodzenia. Jest to ta część portu, która znajduje się przy pomniku Krzysztofa Kolumba.

Ciekawostką jest most Rambla del Mar, który ma formę fal i jego część jest składana kiedy do zatoki wpływa wyższy statek. Z mostu podziwiać można marinę jachtową, a przechodząc nim do końca, dojdziecie do centrum handlowego Maremagnum oraz największego w Europie akwarium wypełnionego 6 milionami litrów wody morskiej. Mieści on około 8000 ryb.

Idąc dalej pieszym bulwarem Kolumba dochodzimy do kolejnej mariny, a tam czeka na nas mnóstwo kawiarenek, ulicznych sprzedawców i atrakcje dla dzieci – mini wesołe miasteczko. Tutaj też znajduje się stacja początkowa kolejki linowej łączącej dzielnicę Barceloneta i port z górą Montjuic.

Plaża Barceloneta będzie się następnie ciągnęła przed nami na długości 1100 m. To najlepsza plaża w Barcelonie, a jednocześnie deptak spacerowy, ścieżki rowerowe, miejsce występów ulicznych artystów czy siłownia pod gołym niebem.

Na wielbicieli nocnego życia czekają na końcu plaży kluby, restauracje z kuchniami świata, w tym pysznymi owocami morza. W restauracji La Barca del Salamanca zjedliśmy boską paellę przy dźwiękach muzyki na żywo w wykonaniu starszego Pana z gitarą. Dla chcących spróbować swojego szczęścia czeka zaś Casino Barcelona.

10. Spacer po Parku Ciutadella

Na koniec listy 10 atrakcji grudniowej Barcelony – spacer po najstarszym parku miejskim zlokalizowanym w obrębie starego miasta, tuż przy Łuku Triumfalnym. Parc de la Ciutadella o powierzchni 30 ha stanowi popularne miejsce spacerów i rekreacji na świeżym powietrzu, tak wśród lokalsów, jak i turystów. Znajdziesz tu mnóstwo ścieżek, punktów wypoczynku fontann, rzeźb, muzeów, a nawet sztuczne jezioro, po którym można popływać łódką, jak w Central Parku. Na terenie parku znajduje się także barcelońskie zoo (wstęp za opłatą ok. 20€/dorosły i 12€/dziecko 3-12 lat).

0 komentarz
0

POWIĄZANE POSTY

Zostaw Komentarz