Święta na Malcie – jarmark bożonarodzeniowy w Valletcie

napisała Marcelina

Mamy Święta Bożego Narodzenia, więc przenieśmy się do Valletty, która jak co roku została pięknie udekorowana. Jak przystało na stolicę Malty, okres około świąteczny jest tutaj wyjątkowym doświadczeniem.

Jak wyglądają Święta na ulicach Malty?

Maltańczycy uwielbiają Święta Bożego Narodzenia, tradycje, przedstawienia uliczne, wydarzenia o tematyce bożonarodzeniowej i nade wszystko dekoracje. Jest to kraj chrześcijański, o którym mówi się, że posiada 365 kościołów, po jednym na każdy dzień roku. Nie dziwi więc, że Święta są celebrowane z pompą i zajmują szczególne miejsce w maltańskiej kulturze.

Na Malcie w grudniu jest zdecydowanie spokojniej niż w sezonie letnim. Nie oznacza to jednak braku atrakcji i… korków oraz bitw o miejsca parkingowe. Szczególnie tłoczno jest w okolicach Sliemy i St. Julian’s. Na ulicach panuje gwar, mieszkańcy kupują prezenty świąteczne, a ​​większość sklepów jest otwarta do późna i w niedzielę. Inaczej niż w Polsce, na Malcie nie ma dni niehandlowych. Większy ruch jest także w restauracjach i klubach, w których organizowane są Christmas parties i wigilijki firmowe. Valletta i Sliema to zdecydowanie najbardziej świąteczne miasta na wyspach, więc jeśli chcesz zrobić zakupy świąteczne, to jest to właściwe miejsce.

Większość ulic zdobią świąteczne lampki i dekoracje, a domy maltańskie udekorowane są tradycyjnymi wieńcami i figurkami umieszczonymi w oknach lub na balkonach i oświetlonymi w nocy. Na niektórych głównych drogach z głośników dochodzą świąteczne melodie i kolędy. W domach choinki dekoruje się zwykle na początku grudnia, ale pierwsze stoiska z ozdobami pojawiają się już w październiku.

W wybranych miejscowościach organizowane są jarmarki (największe w Rabacie i Valletcie), w kościołach parafialnych odbywają się koncerty świąteczne. Wystawiane są też ręcznie robione szopki (najbardziej imponujące widziałam w Rabacie na świątecznym jarmarku) i panuje ogólnie bardzo radosna atmosfera.

Jeszcze przed Świętami udało mi się wyskoczyć do olśniewająco wystrojonej Valletty i na jarmark przy wejściu do miasta. Stolica nie zawiodła i zapewniła nawet diabelski młyn i lodowisko(!), ale lód przy tych temperaturach niestety nie utrzymał się zbyt długo. Były też olśniewające lampki i dekoracje, koncerty na świeżym powietrzu i mnóstwo świątecznej radości.

Pogoda na Malcie w Święta i Nowy Rok

Grudzień to początek maltańskiej zimy, zwykle łagodnej. Pogoda jakiej możesz się spodziewać w okolicach Bożego Narodzenia to najczęściej słońce z błękitnym niebem, jednak nie jest ona gwarantowana. Zimą na Malcie zdarzają się ponure, zimne i deszczowe dni, a grudzień to zwykle najbardziej mokry miesiąc w roku. Temperatura jest jednak wyższa niż w styczniu.

Travel tip! Najlepszą radą jest sprawdzenie prognozy pogody na kilka dni przed wyjazdem na Maltę. Średnie temperatury w grudniu wahają się od 14 do 20 stopni Celsjusza, chociaż przy wysokiej wilgotności odczuwalny jest chłód, szczególnie wieczorem i w nocy. Najlepiej ubrać się na cebulkę i zabrać wiatrówkę z kapturem.

A może Święta i Sylwester na Malcie?

Są osoby, które nie wyobrażają sobie spędzenia Świąt Bożego Narodzenia poza Polską. Jeśli jednak Święta poza domem to coś co lubisz, na Malcie uda się poczuć bożonarodzeniowy klimat. Jarmark bożonarodzeniowy w Valletcie nie jest może tak okazały jak te we Wiedniu, Dreźnie, Monachium czy innych europejskich miastach. Malta, mimo że rzucona na dalekie południe Europy, stara się jednak odwzorować świąteczną aurę takich marketów.

Choć zimowe miesiące na Malcie są uważane za niski sezon turystyczny, w Boże Narodzenie i Nowy Rok przybywa turystów. Hotele zwykle podnoszą ceny, ale wciąż jest taniej niż latem. Nocleg znajdziesz nawet już po przylocie, ale oczywiście zawsze lepiej zarezerwować sobie lepszy pokój wcześniej. Koniecznie zabukować należy stolik w restauracji podczas świątecznej wycieczki na Maltę, a już szczególnie na kolację sylwestrową w Valletcie, Sliemie czy St. Julians. 

Sylwesterowy wieczór możesz spędzić na zorganizowanych imprezach w hotelach, klubach lub na otwartych zewnętrznych zgromadzeniach na ulicach i placach. Fajerwerków, tak popularnych na Malcie przez cały rok, nie ma za to za dużo. Znajdziesz je w Valettcie i Florianie, ale pozostałe miejscowości nie mają zbyt wiele takich pokazów. Centrum imprez to oczywiście Paceville, czyli takie “maltańskie Las Vegas” pełne klubów i barów, ale to tylko dla lubiących masówki. Będą tam tłumy młodych ludzi.

Nowy Rok to leniwy dzień na Malcie, w którym możecie jak Maltańczycy wyjść na tradycyjny rodzinnych obiad do restauracji i spacer po Buskett garden, mieście ciszy Mdinie lub po klifach Dingli. 

Travel tip! Jesteś w Valettcie i nie możesz się zdecydować co zjeść? Covered Market to hala targowa, którą odrestaurowano i otwarto ponownie w 2018 roku. Od 7:00 do 22:00 znajdziesz tu kuchnie z całego świata. 

0 komentarz
0

Zostaw Komentarz